خدمات شرکت حوض ارکیده - متخصص در طراحی داخلی و بازسازی منازل
۱۳۹۸/۰۲/۰۶ ۰۲:۲۴
خدمات شرکت حوض ارکیده - متخصص در طراحی داخلی و بازسازی منازل

طراحی دکوراسیون داخلی | طراحی دکوراسیون | معماری داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی دارای نقش مهمی در زندگی روزمره می‌باشد و امروزه در سراسر جهان توجه بسیاری به آن شده است، این طراحی شامل هماهنگ سازی برای به جلوه در آوردن رنگها، اثاثیه و اشیای دیگر موجود در اتاق یا ساختمان به شکلی هنرمندانه است که آرامش و نوگرایی را القا می‌کند. هدف از طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد فضای مناسب برای زندگی راحت با عملکرد بهتر است به این دلیل که کیفیت فضای داخلی بر چگونگی انجام فعالیت‌های ما تأثیر مستقیم دارد.  

 

امروزه طراحی داخلی به عنوان تخصص شناخته می‌شود و دارای محدوده وسیعی است، به این دلیل که طراحی داخلی ارتباط مستقیمی با ویژگی‌های روحی و روانی انسان دارد، باید الفبای طراحی داخلی را به زبان ساده برای مردم به ویژه زنان خانه‌دار شناساند تا به یک طرح مطلوب رسید. بنابراین طراحان در هنگام طراحی داخلی دکوراسیون با دو مقوله کاربرد آن در فضا و احساس و تأثیر فضا بر استفاده کننده مواجه هستند. طراحان داخلی با توجه به مطالعات خود و فضای کار، اشیا را از زوایای مختلف دیده و توجه زیادی به جزئیات دارند، همچنین به طیف‌های گوناگونی از عناصر و مؤلفه‌ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان توجه می‌کنند.

 

نکات طراحی دکوراسیون

طراحی داخلی دارای پیشینه طولانی است اما مطرح شدن تخصص جداگانه طراحی دکوراسیون داخلی منزل را مربوط به اوایل قرن بیستم می‌دانند که در دهه‌های اخیر این مبحث تمرکز زیادی روی فضاهای مسکونی داشته است. ایجاد تغییر در طراحی داخلی دکوراسیون ساختمان یک هنر است که بستگی به عواملی مانند محیط کاری در دسترس و بودجه دارد. طراحی داخلی دارای انواع مختلفی از جمله مسکونی و تجاری مانند کافی‌شاپ و فروشگاه‌های تخصصی می‌باشد که هر کدام دارای سبک خاص خود می‌باشند. برای انجام طراحی مناسب یک طراح نیاز به نقشه نهایی شامل جزئیاتی درباره نور پردازی، آب، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزئینی و سایر عوامل دارد که باید به صورت هماهنگ و مناسب در یک طرح قرار گیرند.

برای طراحی دکوراسیون توسط خود و یا طراح ابتدا باید سبک آن را انتخاب کنید که برای اینکار سبک‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان از مجلات طراحی ایده گرفت. عامل دیگر در دکوراسیون انتخاب تم رنگی است که بر سطح روحیات و راحتی فرد می‌تواند تأثیرگذار باشد. به طور کلی معماری داخلی باعث بهتر شدن و احساس راحتی بیشتر در زندگی فرد می‌شود.

هنر طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی حد واسط بین معماری و طراحی است که شامل جنبه‌های کاربردی، ساختاری و فنی می‌باشد. موضوع معماری داخلی در مورد فضاست که به عنوان اجتماعی‌ترین هنر بشر با فضای اطراف انسان مرتبط است. طراحی داخلی طبق تعریف جامعه طراحان داخلی آمریکا (ASID) اینگونه بیان می‌شود که متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با عملکرد کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است. بنابراین به دلیل اینکه طراحی و معماری داخلی دارای سبک و اصولی است که در هر دوره بر اساس سلیقه‌ها و نیازها دچار تغییر می‌شود نیاز به آموزش در سطح جامعه می‌باشد.

 

طراحی معماری داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر بهبود ظاهری فضای داخلی، باعث بهینه‌سازی، افزایش بازده کاری و یا بهتر کردن روش زندگی می‌شود. به طور کلی برای طراحی داخلی دو دسته بندی عملکردی مسکونی و تجاری را می‌توان گفت. امروزه همانطور که ساختمان‌ها و مصالح به سمت متنوع‌تر و دارای تکنولوژی پیشرفته تر و قوانین و استانداردهای مورد نیاز می‌شوند، طراحی داخلی نیز دارای تخصصی‌تر شدن است. 
به طور کلی با جمع بندی مطالب بالا می‌توان گفت که طراحی معماری داخلی یک تخصص چند جانبه است که با استفاده از راه حل های تکنیکی و خلاق در داخل یک ساختار، برای رسیدن به یک محیط داخلی مصنوع و جوابگو در مقابل نیازها و کارکردهای مختلف کاربران عمل می‌کند. این راهکارها عملکردی هستند و باعث بهبود وضعیت زندگی و فرهنگ ساکنان شده و از لحاظ زبیایی شناختی هم جذاب هستند.  طرح ها متناسب با فضای داخلی ساختمان و با در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی و بافت اجتماعی پروژه ارائه می‌شوند. در واقع این فرایند از یک روش سیستماتیک و سازگار شامل تحقیق و مشارکت دانش در یک روند خلاق پیروی می‌کند که به موجب آن تمام نیازها و امکانات مشتریان برای تامین اهداف پروژه در نظر گرفته می‌شود.


نکات طراحی دکوراسیون داخلی

نکات و ویژگی هایی که در معماری داخلیاهمیت بسزایی دارند:

  1. انتخاب رنگ کلی و طیف آن
  2. انتخاب نوع و رنگ کفپوش ها
  3. انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها
  4. انتخاب مبلمان وصندلی ها و نحوه قرار گیری آن ها
  5. استفاده از طبیعت در طراحی دکوراسیون داخلی
  6. شناسایی فرم فضا
  7. درک مناسبی از احساس فضا
  8. لمس بافت مورد نظر
  9. آزمایش شکل و نوع فضا
  10. شناسایی احجام

دکوراسیون داخلی همانند سایر هنرها ،دارای روش و نکات مهمی است که با سلیقه و نیاز های هر دوران به شکلی تغییر کرده است. با ترکیب اصول فنی و مورد نیاز ساخت و تخصصی معماری داخلی  و ترکیب باحس زیبایی شناسی ،فضایی را طراحی می کند که بیانگر هویت نیاز ،درک و خواسته های مخاطبش است . دکوراسیون داخلی ،حلقه اتصال  میان معماری و طراحی داخلی با سلیقه فردی با توجه به نیاز مشتری می باشد.ترکیب هنر با ساختمان سازی امریست که ریشه در فرهنگ ها ،اقلیم ،آداب و رسوم گذشته و حال دارد،

تزئینات ساختمان بطور کلی شامل معماری داخلی ،نمای ساختمان ،محوطه سازی است  می توان گفت دکوراسیون داخلی یاطراحی داخلی به عنوان یک علم هم شناخته می شود  طراحی دکوراسیون  داخلی  شامل رنگ ،ایجاد فضا ،نورپردازی وسایل و چیدمان مهم است .طراحی داخلی  در واقع همان ایجاد فضاست ،فضایی که در عین زیبایی و اثر گذار بودن کارایی لازم را نیز داشته باشد. طراح با ترکیب اصول و ارکان تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی ،فضایی را ایجاد می کند که معرف هویت ،نیاز ،درک و خواسته های طرف مقابلش است.


Rotate your Device